Skip to main content
EU-CAYAS-NETRaportLivrabilul D2.2

Indicatori pentru rețelele sociale

Livrabilul D2.2 al EU-CAYAS-NET, care prezintă indicatorii pentru beatcancer.eu, Discord, Facebook, Instagram și YouTube din perioada ianuarie–mai 2023 în raport cu obiectivele proiectului.

Publicat
Publicat: 12 iunie 2023
Publicat de
Publicat de: Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacija (POLA), Childhood Cancer International Europe, Youth Cancer Europe
Descărcați PDF-ulPDF · 16 pagini · 956 KB
Coperta publicației Indicatori pentru rețelele sociale

Această pagină a fost tradusă automat din versiunea originală în limba engleză pentru a face documentul căutabil în limba dumneavoastră; textul în limba engleză și PDF-urile oficiale au caracter de referință. Deschideți PDF-ul original

Despre acest livrabil

ProiectRețeaua UE a tinerilor supraviețuitori ai cancerului (EU-CAYAS-NET), Acord de grant nr. 101056918
Nr. livrabilD2.2
Pachet de lucruWP2
SarcinăSarcina 2.7 Adaptarea conținutului platformei pentru conturile de pe rețelele sociale (pagina Facebook, Instagram, YouTube) și extinderea audienței pe rețelele sociale
Data depunerii12 iunie 2023 (V1.0, versiunea finală depusă la HaDEA)

Istoricul versiunilor

VersiuneDatăDescriere
V0.02023-05-31Prima versiune preliminară
V0.12023-06-07Versiune preliminară revizuită
V1.02023-06-12Versiunea finală depusă la HaDEA

Consorțiu

Denumire completăDenumire prescurtatăNumărRol
CHILDHOOD CANCER INTERNATIONALCCI Europe1Coordonator
FUNDATIA YOUTH CANCER EUROPEYCE2Beneficiar
SIOP EUROPESIOPE3Beneficiar
PANCAREPANCARE4Beneficiar
PRINSES MAXIMA CENTRUM VOOR KINDERONCOLOGIE BVPMC5Beneficiar
PAGALBOS ONKOLOGINIAMS LIGONIAMS ASOCIACIJAPOLA6Beneficiar
FUNDACIO PRIVADA PER A LA RECERCA I LA DOCENCIA SANT JOAN DE DEUFSJD7Beneficiar
HOSPITAL SANT JOAN DE DEUHSJD7.1Entitate afiliată
MEDIZINISCHE UNIVERSITAET WIENMUW8Beneficiar
PINTAIL LTDPT9Beneficiar
SURVIVORS ÖSTERREICH - KINDER-KREBS-ÜBERLEBENDEN-INITIATIVESurvivorsAT10Partener asociat
Fondation d'Utilité Publique KickCancerKickCancer11Partener asociat
Assosiation Heart for children with cancerAHCC14Partener asociat
ASSOCIATION CHILDREN WITH ONCOHEMATOLOGIC DISEASESACOD15Partener asociat
Krijesnica - udruga za pomoc djeci i obiteljima suocenim s malignim bolestimaKrijesnica16Partener asociat
Spolecne k usmevu, z.s.SkU17Partener asociat
FAKULTNI NEMOCNICE U SV. ANNY V BRNEICRC18Partener asociat
DEUTSCHE KINDERKREBSSTIFTUNG DER DEUTSCHE LEUKAMIE-FORSCHUNGSHILFE AKTION FUR KREBSKRANKE KINDER E.V. STIFTUNGDLFH/DKS19Partener asociat
NGO KARKINAKI AWARENESS FOR CHILDHOOD AND ADOLESCENT CANCERKARKINAKI20Partener asociat
YouCan Cancer Support Network Ireland CLGYouCan21Partener asociat
CanTeen IrelandCanTeen Ireland23Partener asociat
FONDAZIONE IRCCS ISTITUTO NAZIONALE DEI TUMORIINT24Partener asociat
Vereniging Kinderkanker NederlandVKN25Partener asociat
Fundacja Pani AniFPA26Partener asociat
Asociatia Obsteasca Filiala din Republica Moldova a Asociatiei Little People RomaniaALPMD27Partener asociat
Asociatia Little People RomaniaLittle People28Partener asociat
ASSOCIATION OF CHILDHOOD CANCER PARENT, GUARDIAN, CHILDREN AND FRENDS Chika BocaCB&MladiCe29Partener asociat
"Zvoncica" Childhood Cancer Parent OrganizationZVONCICA30Partener asociat
Federación Española de Padres de Niños con CáncerFEPNC31Partener asociat
SMILE n.o.SMILE32Partener asociat
Detom s rakovinou, n. oDR33Partener asociat
Foundation Little knightLITTLEKNIGHT_SI34Partener asociat
ON EST LAON EST LA37Partener asociat
ACREDITAR - Associação de pais e amigos de crianças com cancroACREDITAR38Partener asociat
EUROPEAN ONCOLOGY NURSING SOCIETYEONS39Partener asociat
Fondatioun Kriibskrank KannerFondatioun.lu41Partener asociat
SanoSano42Partener asociat
Childhood Cancer FoundationCCIRL43Partener asociat

1. Rezumat executiv

Acest raport prezintă indicatorii privind interacțiunea prin intermediul Centrului de cunoștințe și resurse al platformei, precum și pe conturile proiectului de pe rețelele sociale (Facebook, Instagram și YouTube). Toate aceste canale ale proiectului au fost lansate la începutul lunii ianuarie 2023, odată cu lansarea platformei rețelei (conform detaliilor din D2.1). Acest raport acoperă indicatorii pentru primele cinci luni de activitate a canalelor de pe rețelele sociale, evidențiind o creștere organică. Indicatorii înregistrați până în prezent au atins obiectivele de performanță prevăzute în Acordul de grant. La sfârșitul lunii mai 2023, a fost contractată o agenție externă de comunicare cu competențe în domeniul rețelelor sociale, pentru a amplifica în continuare comunicarea proiectului.

2. Introducere și context

Canalele de pe rețelele sociale îndeplinesc trei scopuri distincte în cadrul proiectului: (1) diseminarea conținutului creat și distribuit pe parcursul proiectului; (2) adresarea către tinerii supraviețuitori ai cancerului din Europa; (3) construirea unei comunități online de tineri supraviețuitori ai cancerului, persoane care îi îngrijesc și profesioniști din domeniul sănătății interesați de temele abordate de proiect. Astfel, creșterea canalelor de pe rețelele sociale este organică, valorifică rețelele extinse ale participanților la proiect și depinde de alte sarcini ale proiectului. Echipa de management a proiectului se asigură că mesajele diseminate prin intermediul platformelor de socializare corespund așteptărilor proiectului în ceea ce privește calitatea și tonul și că tinerii supraviețuitori ai cancerului se pot regăsi în stilul vizual și textual al postărilor.

3. Abordare

3.1 Colaborarea WP2/6

CCI Europe este responsabilă de comunicarea generală internă și externă a proiectului, în calitate de lider al WP6 „Comunicare, diseminare și sustenabilitate”, în timp ce POLA conduce WP2 „Platforma rețelei”. CCI Europe și POLA coordonează zilnic activitățile legate de platformele de social media, iar săptămânal are loc o reuniune WP2/WP6 pentru a facilita în continuare coordonarea.

Platforma rețelei a fost dezvoltată în perioada M1 - M4 (septembrie – decembrie 2022) și a fost lansată la 28 decembrie 2022.

În M2 (octombrie 2022), CCI Europe a selectat un furnizor extern de servicii (Karma Agency, https://karma.agency/) pentru a crea o strategie de social media pentru platformă. Strategia de social media a fost revizuită de mai multe ori, iar cea mai recentă versiune, din M9 (mai 2023), este anexată la acest raport. Crearea conținutului, programarea și stabilirea tonului postărilor pe Facebook, Instagram și YouTube urmează strategia de social media, iar strategia în sine este actualizată periodic pentru a reflecta lecțiile învățate în cadrul proiectului.

În perioada M5 - M9 (ianuarie – mai 2023), POLA și CCI Europe au coordonat activitățile legate de interacțiunea prin canalele de social media. A fost elaborată o repartizare detaliată a sarcinilor între POLA, CCI-Europe și furnizorii externi de servicii (Figura 1). În plus, se utilizează un calendar de postări pe social media pentru planificarea postărilor pe platformele digitale, care indică tipul de conținut, platforma, elementele vizuale, mesajele și hashtagurile pentru fiecare zi a fiecărei luni a proiectului (Figura 2). Programul postărilor este actualizat la sfârșitul lunii pentru luna următoare, în cadrul reuniunii săptămânale WP2/6 la care participă echipele POLA, CCI Europe și YCE. Calendarul de postări include informații suplimentare despre postările pe LinkedIn și Twitter, care sunt canale de social media suplimentare, opționale, și nu sunt menționate în acordul de grant.

Figura 1. Extras din repartizarea sarcinilor, WP2/6

Sarcini WP2 și 6Data de încheierePOLACCI-EKarmaHigh-LightAlți responsabili
Social media
Interacțiune zilnică pe social media (răspunsuri la comentarii, distribuirea postărilor altor BEN)Responsabil
Postări pe LinkedInSprijinMUV (Anika, Lili)
Postări pe TwitterResponsabil
Facebook, InstagramResponsabilResponsabilSprijin
Publicarea resurselor pe Facebook, InstagramÎn cursResponsabilSprijin
Publicarea interviurilor pe Facebook, InstagramÎn cursResponsabilSprijin
Șabloane pentru social mediaFebruarie 2022ResponsabilSprijin
Cadru pentru social mediaIanuarie 2022Responsabil
Calendar pentru social mediaIanuarie 2022SprijinResponsabilSprijin

Figura 2. Extras din calendarul de postări pe social media

Coloanele calendarului: Data, Campanie/dată/buletin informativ/lansare, Tip de conținut, Stadiu, Responsabil, Material media, Descrierea materialului media. Exemple de rânduri din mai 2023:

  • Joi, 4 mai 2023 – Resurse, Bine de știut: Acesta este PPE – Platformă – Publicat – Anika – Fotografie – "Bine de știut: Acesta este PPE".
  • Luni, 8 mai 2023 – Ziua mondială de luptă împotriva cancerului ovarian – Zi de sănătate publică/Campanie.
  • Miercuri, 10 mai 2023 – Promovarea webinarului 1 – Eveniment – Publicat – POLA – Fotografie – "Webinar – Vă prezentăm cu mândrie: Rețeaua europeană a tinerilor supraviețuitori ai cancerului".

3.2 Crearea conținutului și vizarea publicului

Utilizarea activă a canalelor de social media și crearea coordonată a conținutului sunt esențiale pentru succesul întregului proiect. Întrucât în prezent nu există un registru al celor peste 500.000 de tineri supraviețuitori ai cancerului din UE, vizarea activă a publicului prin social media, care va fi utilizată pe întreaga durată a proiectului, poate permite beneficiarilor să ajungă la publicul-țintă numeros al proiectului. Astfel, se utilizează tehnici diferite de vizare a publicului, postări și tonuri diferite pentru categorii diferite de public, pe platforme diferite.

După cum s-a raportat în D2.1, platforma rețelei a fost lansată la 28 decembrie 2022 (M4). Centrul de cunoștințe și resurse, pagina de Facebook, contul de Instagram și contul de YouTube fac toate parte din platforma rețelei, iar diferitele canale de social media sunt, de asemenea, interconectate prin intermediul platformei de la beatcancer.eu (Figura 3).

Figura 3. Linkuri către canalele de social media pe beatcancer.eu

  • "Urmăriți-ne pe rețelele sociale – Pregătiți-vă să fiți impresionați. Interacționați cu noi și distribuiți activitatea tinerilor supraviețuitori ai cancerului." Butoane: Facebook, Instagram; previzualizări încorporate ale postărilor de pe Instagram și Facebook.
  • "Urmăriți-ne pe YouTube – Unele idei și emoții sunt mai bine transmise prin imagini decât prin cuvinte – vedeți-ne în acțiune, simțiți pasiunea noastră și susțineți cauza noastră." Buton: YouTube.

4. Rezultate

4.1 Centrul de cunoștințe și resurse

Centrul de cunoștințe și resurse de pe Platformă conține, la momentul redactării acestui raport:

  1. 124 de resurse adaptate publicului-țintă al proiectului (/resources/), și anume tineri supraviețuitori ai cancerului cu vârste între 18-39 de ani din UE, precum și persoanele care îi îngrijesc și profesioniștii din domeniul sănătății interesați). Resursele sunt create/colectate trimestrial de beneficiarii proiectului, evaluate și filtrate de POLA și apoi traduse în cele 8 limbi ale Platformei (cu traduceri Google în celelalte limbi oficiale ale UE).
  2. 16 evenimente legate de proiect (/events/). Evenimentele enumerate sunt legate de diverse sarcini ale proiectului și includ atât reuniuni interne, cât și evenimente externe care au legătură cu temele diverselor sarcini ale proiectului.
  3. Server Discord (/community/). Discord este utilizat pentru dezvoltarea comunității și interacțiunile zilnice dintre participanții la rețea. Comunitatea online de pe Discord crește rapid și, la momentul raportării, se dovedește a fi cea mai eficientă modalitate prin care tinerii supraviețuitori ai cancerului pot intra în legătură cu persoane cu experiențe similare și pot contribui la activitățile proiectului.
Numărul de participanți unici pe DiscordȚările diferite ale participanților pe DiscordNumărul de tineri supraviețuitori ai cancerului pe Discord
Total183Cel puțin 24Cel puțin 77

Pentru Centrul de cunoștințe și resurse, Acordul de grant include următorii indicatori de performanță, care au fost atinși (și depășiți) (Tabelul 1):

  1. Atingerea unui număr de 2,500 de vizitatori unici pe lună până în august 2023, M12. Această țintă a fost deja atinsă (și depășită) în aprilie și mai 2023 (M8, M9).
  2. Atingerea unui număr de 5,000 de vizitatori unici pe lună până în august 2024, M24. Indicatorii evoluează în direcția atingerii țintei încă de la sfârșitul lunii iunie 2024 (M10) și a depășirii așteptărilor până în M24.
  3. Înregistrarea de vizite din 12 țări distincte pe lună până în februarie 2023, M6. Această țintă a fost deja atinsă (și depășită) în perioada ianuarie – mai 2023 (M5 – M9).
  4. Înregistrarea de vizite din 27 de țări distincte până în august 2024, M24. Această țintă a fost deja atinsă (și depășită) în perioada ianuarie – mai 2023 (M5 – M9).

Tabelul 1. Sinteza indicatorilor Platformei din perioada ianuarie – mai 2023 (M5 – M9)

Luna (2023)Numărul de vizitatori uniciNumărul de țări distincte din care s-au înregistrat vizite
Ianuarie83447
Februarie78349
Martie1,42147
Aprilie2,69643
Mai4,10045
Total9,83477

4.2 Facebook, Instagram

La momentul raportării, pagina de Facebook EU-CAYAS-NET (@youthcancersurvivors, https://www.facebook.com/youthcancersurvivors) are 163 de urmăritori, majoritatea cu vârste între 18-39 de ani (ajungând astfel în mod eficient la publicul-țintă al proiectului) (Figura 4). 4 din 5 urmăritori sunt femei, iar această proporție este aceeași pentru grupa de vârstă 18-39 de ani.

Figura 4 Indicatori privind urmăritorii de pe Facebook

  • Urmăritorii paginii de Facebook: 163
  • Vârstă și gen: cele mai numeroase grupe sunt 25–34 și 35–44; Femei 79.3%, Bărbați 20.7%

În mai 2023 (M9), s-a înregistrat o creștere record a acoperirii postărilor de pe Facebook și a interacțiunilor cu acestea (Tabelul 2, Figura 5). Se preconizează că traiectoria pozitivă de creștere va continua până la sfârșitul proiectului, datorită creșterii treptate a numărului de livrabile ale proiectului, de la rezultatele vizitelor între persoane cu experiențe similare, la recomandări, evenimente de dezvoltare a comunității și generarea de conținut destinat publicului-țintă. Creșterea organică va fi, de asemenea, completată prin promovarea postărilor de pe rețelele sociale prin publicitate plătită (inclusă în bugetul YCE). La momentul raportării, doar două postări au fost promovate prin reclame plătite (pentru articolul de pe beatcancer.eu și primul webinar (30 mai 2023)), acestea generând o acoperire plătită de 431,239 de persoane (Figura 6). Acest indicator este separat de acoperirea paginii de Facebook de 258,789, care reflectă creșterea organică.

Tabelul 2. Aprecieri, urmăritori, acoperirea paginii și interacțiuni cu postările pe Facebook (ianuarie – mai 2023)

Luna (2023)Numărul lunar de aprecieri noi ale paginiiNumărul lunar de urmăritori noi ai paginiiAcoperirea lunară a paginiiNumărul lunar de interacțiuni cu postările
Ianuarie11191,81886
Februarie12292,788258
Martie1417855163
Aprilie26747125
Mai3755255,2352,832
Total76126258,535992

Figura 5. Indicatori Facebook, mai 2023 (M9)

Prezentare generală a paginii, ultimele 28 de zile:

IndicatorValoare
Acoperirea postărilor255,235
Interacțiuni cu postările2,832
Aprecieri noi ale paginii37
Urmăritori noi ai paginii55
Reacții631
Comentarii17
Distribuiri65
Vizualizări ale fotografiilor314
Clicuri pe linkuri957
Ascunderea tuturor postărilor0
Renunțări la urmărire0

Figura 6. Acoperirea contului de Facebook și acoperirea plătită

Acoperirea paginii de FacebookAcoperirea pe InstagramAcoperirea plătită
258,7892,401431,239

Acoperirea totală a postărilor de pe pagina de Facebook este de 9,000 de utilizatori de la crearea paginii de Facebook (Figura 7). Postările de tip album sunt vizualizate cel mai frecvent (o mediană de 589 de utilizatori per postare de tip album) și înregistrează cele mai multe reacții, comentarii și distribuiri (o mediană de 33 de interacțiuni ale utilizatorilor per postare de tip album).

Figura 7. Acoperirea postărilor de pe Facebook și interacțiunile cu acestea

  • Acoperirea postărilor, ultimele 90 de zile: 5K (în creștere cu 26.4% față de cele 90 de zile anterioare). Mediana acoperirii postărilor în funcție de formatul conținutului: Postări de tip album 589; Alte postări 110; Postări în direct, Reels, postări video la 360°, postări cu imagini la 360° 0.
  • Reacții, comentarii și distribuiri ale postărilor, ultimele 90 de zile: 780 (în creștere cu 105.3% față de cele 90 de zile anterioare). Mediana în funcție de formatul conținutului: Postări de tip album 33; Alte postări 16; Postări în direct, Reels, postări video la 360°, postări cu imagini la 360° 0.

Rezultatele paginii de Facebook sunt prezentate mai jos:

Luna (2023)Numărul de urmăritori noiAcoperirea lunară
Ianuarie90184
Februarie116464
Martie48296
Aprilie23273
Mai671,993
Total3452,382

Pagina de Instagram EU-CAYAS-NET (@youthcancersurvivors, https://www.instagram.com/youthcancersurvivors/) are 336 de urmăritori, majoritatea având, de asemenea, vârste între 18-39 de ani (Figura 8). Instagram are puțin mai mulți utilizatori cu vârsta sub 35 de ani comparativ cu urmăritorii paginii de Facebook. La fel ca în cazul urmăritorilor de pe Facebook, 4 din 5 urmăritori de pe Instagram sunt femei.

Figura 8. Indicatori privind urmăritorii de pe Instagram

  • Urmăritori pe Instagram: 336
  • Vârstă și gen: cea mai numeroasă grupă este 25–34, urmată de 35–44; Femei 81.1%, Bărbați 18.9%

La momentul raportării, contul de Instagram are de trei ori mai mulți urmăritori decât pagina de Facebook (Figura 9). Deși contul de Instagram are o acoperire totală mai mică (o acoperire de 9,000 pe Facebook față de 2,600 pe Instagram), mediana acoperirii per postare pe Instagram este de două ori mai mare decât mediana acoperirii pe Facebook (589 pe Facebook față de 1,100 pe Instagram). În plus, mediana interacțiunilor pe Instagram este de trei ori mai mare comparativ cu mediana interacțiunilor pe Facebook (33 pe Facebook față de 90 pe Instagram). Pe baza acestor rezultate (rate mai bune ale interacțiunilor și acoperirii pe Instagram), Instagram va fi canalul prioritar pentru reclamele plătite în lunile următoare, iar POLA și YCE vor continua să monitorizeze lunar performanța reclamelor plătite.

Figura 9. Acoperirea și interacțiunile pe Instagram

  • Acoperirea postărilor, ultimele 90 de zile: 2.1K (în creștere cu 275% față de cele 90 de zile anterioare). Mediana acoperirii postărilor în funcție de tipul de conținut media: Videoclipuri 831; Imagini 169; Audio, Text, Linkuri 0. Mediana acoperirii postărilor în funcție de formatul conținutului: Postări în direct 1.1K; Reels 529; Alte postări 170; Postări de tip carusel 169.
  • Aprecieri, comentarii și distribuiri ale postărilor, ultimele 90 de zile: 1.1K (în creștere cu 138.3% față de cele 90 de zile anterioare). Mediana în funcție de tipul de conținut media: Videoclipuri 81; Imagini 31; Audio, Text, Linkuri 0. Mediana în funcție de formatul conținutului: Postări în direct 90; Reels 62; Postări de tip carusel 51; Alte postări 27.

Cele mai mari creșteri ale activității pe Facebook au fost la sfârșitul lunii ianuarie 2023, la începutul lunii martie 2023 și apoi pe tot parcursul lunii mai 2023 (Figura 10). Acest lucru se corelează cu eforturile POLA și CCI Europe de a promova proactiv proiectul în cadrul evenimentelor interne (de exemplu, vizita între persoane cu experiențe similare și evenimentele de formare a ambasadorilor din februarie 2023) și externe (de exemplu, primul webinar al proiectului din 30 mai 2023). Creșterea activității pe Instagram de la începutul lunii februarie 2023 corespunde vizitei între persoane cu experiențe similare și evenimentelor de formare a ambasadorilor de la Bruxelles (08 – 09 februarie 2023).

Figura 10. Activitatea pe Facebook și Instagram din ianuarie – mai 2023 (M5 – M9)

Indicator (ianuarie – mai 2023)FacebookInstagram
Vizite pe pagină/profil2,8711,369
Aprecieri noi ale paginii / urmăritori noi78346

4.3 YouTube

Canalul YouTube EU-CAYAS-NET (@youthcancersurvivors, https://www.youtube.com/@youthcancersurvivors) are în prezent doar 7 abonați și un videoclip încărcat la mijlocul lunii mai 2023, care are 118 vizualizări (Figura 11). Canalul YouTube nu are multe vizualizări deoarece, în conformitate cu planul proiectului, conținutul pentru acesta a fost generat abia în M9 și, în plus, nu există un buget alocat promovării canalului YouTube. Cu toate acestea, începând cu M10, canalul YouTube va avea videoclipuri suplimentare cu imagini de la vizitele între persoane cu experiențe similare, webinare și alte videoclipuri care vor fi create în conformitate cu planul proiectului.

Figura 11. Indicatori pentru YouTube

  • Canal: Rețeaua europeană a tinerilor supraviețuitori ai cancerului, @youthcancersurvivors, 7 abonați, 1 videoclip. "Aceasta este rețeaua supraviețuitorilor pentru supraviețuitori!"
  • Videoclip: "Rețeaua europeană a tinerilor supraviețuitori ai cancerului – aceștia suntem noi!" – 118 vizualizări, acum 2 luni. Carina Schneider, directoare executivă a CCI Europe, vorbește despre Rețeaua europeană a tinerilor supraviețuitori ai cancerului și proiectul EU-CAYAS-NET. Alăturați-vă nouă vizitând www.beatcancer.eu.

5. Impact și concluzii

Canalele de comunicare socială s-au dovedit a fi un instrument eficient pentru creșterea gradului de informare cu privire la activitățile proiectului. Cu toate acestea, obiectivul principal al activităților pe rețelele sociale este creșterea traficului către Platformă (beatcancer.eu) și, ulterior, către serverul Discord, pentru a construi comunitatea online a tinerilor supraviețuitori ai cancerului, a persoanelor care îi îngrijesc și a altor profesioniști din domeniul sănătății interesați de temele proiectului. Ritmul de creștere a numărului de urmăritori se accelerează și ar trebui să se intensifice în continuare, pe măsură ce calendarul lunar al postărilor pe rețelele sociale va fi utilizat în continuare pentru programarea reclamelor plătite, care vor viza diferite grupe de vârstă din diferite țări ale UE și vor permite nu doar atingerea a milioane de vizitatori pe lună, ci vor facilita și creșterea organică a numărului de urmăritori pe platformele de socializare.

Canalul YouTube va fi utilizat ca arhivă pentru conținutul video generat în cadrul proiectului (de exemplu, înregistrări ale vizitelor între persoane cu experiențe similare, webinare înregistrate, videoclipuri animate), către care vor fi incluse linkuri pe Platformă și care va fi distribuit periodic și pe pagina de Facebook și pe contul de Instagram.

Un singur indicator de performanță avea termenul de îndeplinire până la data predării acestui raport, iar acesta a fost atins și depășit: Platforma a avut vizitatori din 47 de țări diferite în prima lună de la lansare (ianuarie 2023, M5), față de o țintă de 12 țări diferite până în februarie 2023 (M6). În lunile următoare, numărul țărilor s-a menținut stabil și a depășit constant ținta de 3-4 ori. Pe baza acestei performanțe, ținta de a avea vizitatori din 27 de țări diferite până în august 2024 (M24) va fi ușor de atins.

Platforma este, de asemenea, pe drumul cel bun pentru atingerea țintelor viitoare de 2,500 de vizitatori unici pe lună până în august 2023 (M12) și de 5,000 de vizitatori unici pe lună până în august 2024 (M24). În aprilie 2023 (M8), Platforma avea deja 2,696 de vizitatori unici, iar în mai 2023 (M9) a înregistrat încă 4,100 de vizitatori unici.

Pe viitor, echipa proiectului își propune să depășească semnificativ indicatorii de performanță prevăzuți în Acordul de grant și va extinde, de asemenea, activitățile pe rețelele sociale pentru a include postări regulate pe Twitter și LinkedIn.

Finanțare și declinarea responsabilității

Cofinanțat de Uniunea Europeană. Punctele de vedere și opiniile exprimate aparțin însă exclusiv autorului (autorilor) și nu reflectă neapărat punctele de vedere și opiniile Uniunii Europene sau ale Agenției Executive Europene pentru Domeniile Sănătății și Digital (HaDEA). Nici Uniunea Europeană, nici autoritatea care acordă finanțarea nu pot fi considerate responsabile pentru acestea.